December 18, 2024

Да превърнем Коледа в спомен, а не в сметка

Най-магическото време от годината. Така изглежда Коледа за малки и големи: празнични базари, светлини, вкусна храна, аромат на канела, време с близките, коледна украса, елха и под нея… подаръци, разбира се. Всичко това звучи прекрасно, но струва много. 

Истината е, че Коледа има две страни – онази вълшебната и другата – консуматорската, в която пазаруваме до припадък, а после се опитваме да “закърпим” дупките в семейния бюджет. Истината е в баланса. Затова днес ви предлагаме седем ценни съвета как да организирате пищни и вълшебни празници, без да се разорите. 

1. Планирайте бюджета. 

  • Може би най-голямата грешка при предпразничното пазаруване е, че често нямаме планиран бюджет или поне някакъв лимит. Вместо това купуваме каквото ни хареса на момента, а след това отново сме в преразход и сме купили редица ненужни вещи или дори храна, която е в излишък. 
  • Не е необходимо да сте счетоводител, за да си направите план на бюджета. Просто разделете празничния пазар на няколко категории и си поставете лимит на харчовете за отделните пера: храна, декорация, подаръци, пътуване.

2. Бюджетна декорация 

  • Никой не е казал, че за да изглежда добре, домът ни трябва да е украсен само с луксозни декорации или че елхата ни заслужава единствено стъклени играчки. 
  • Съществува изобилие от красиви пластмасови, скромни или шарени декорации, които са подходящи за всеки вкус и джоб. Необходимо е само да си поставим лимит на харчовете за украса. Или да въведем правило – само една нова играчка за елхата годишно. 

3. Домашна кухня. 

  • Трапезата – един от най-сериозните ни разходи в този период от годината. Искаме да направим празниците специални, като поднесем изобилие от храна или напитки, с които да зарадваме близките си. А ако решим да се храним в ресторант или на коледните базари, сметката набъбва още повече. 
  • Решението на този проблем отново е в планирането. След като сме поставили лимит на харченето си за храна и напитки, можем да преценим какво най-много държим да има на празничната ни трапеза. Добре е и да заменим заведенията с домашно приготвена кухня. 

4. Таен Дядо Коледа (Secret Santa) 

  • Любимата коледна игра на малки и големи е страхотна и бюджетна алтернатива на купуването на подаръци за всички. Може да се приложи както в семейството, така и в офиса или в приятелския кръг. 
  • Правилата са лесни: Организираме томбола – всеки тегли името на един човек, на когото ще подарява и след това поставяме лимит на сумата за подаръка, за да няма дисбаланс. Така всеки купува и получава по един наистина ценен и персонализиран подарък. А още по-вълнуващ е елементът на изненадата – до последно не знаем от кого ще получим подарък. 

5. Алтернативни подаръци 

  • Ако все пак искате да зарадвате всички свои близки, има начин да го направите, без да похарчите цялата си заплата. Добра идея е да заложите на алтернативни подаръци, които макар да не са особено скъпи, могат да са наистина скъпоценни за хората, които ги получават. 
  • Ето няколко подходящи примера: 
  • Ръчно изработени подаръци (картичка, албум със спомени, картина, стих); 
  • Изживяване (разходка по екопътека, пътуване до любимо място; посещение на коледен базар); 
  • Ваучер за услуги (“3 месеца ще мия всички съдове”; “всеки ден ще ти правя по един комплимент”; “ще извеждам кучето цял месец” и т.н. …) 
  • Благотворителни подаръци (дарения, подаръци от благотворителни базари; доброволчество и много други).  

Коледата не е въпрос на скъпи подаръци, изискани украси или претрупани трапези. Истинската ѝ магия е в моментите, прекарани с любимите хора, в усмивките, които подаряваме, и в топлите спомени, които остават. С малко планиране, доза креативност и няколко разумни решения можем да се насладим на празници, изпълнени с любов и уют, без да се налага да броим стотинките след това. Защото най-ценните неща на този свят – времето, вниманието и добротата – не могат да се купят с пари. 

От целия екип на Биляна Гавазова ви желаем вълшебни и споделени празници ❤️ 

Прочетeте още